Основното разделение на кашлицата е на суха и продуктивна. Продуктивната кашлица се характеризира с наличие на секрет в дихателните пътища, който затруднява дишането, може да предизвика дразнене на стомаха и да доведе до допълнителни усложнения и възпалителни процеси. Сухата кашлица, от друга страна, не е съпроводена със секрет. Тя е дразнеща, често много силна, нарушава спокойния сън и значително намалява качеството на живот на пациента.
Настинката може да се появи на всяка възраст и обикновено е придружена от обилна секреция от носа и леко повишена температура, която трае не повече от 3 дни. Кашлицата започва като "суха", след което става продуктивна и може да продължи до три седмици.
Ларингитът често е резултат от вирусни инфекции, свързани с настинки. Той се характеризира с дрезгав глас и специфична "лаеща" кашлица, която е особено често срещана при малки деца.
Кашлицата е нормален защитен механизъм на организма. Острата кашлица обикновено продължава до 3 седмици и най-често се причинява от респираторни вирусни инфекции, които са по-разпространени през периода от октомври до май.
Тя може да бъде суха или продуктивна, както и да се проявява през деня или нощта.
Ако кашлицата продължи повече от 3 седмици, е важно да се консултирате с вашия лекар или педиатър.
Това е съвсем естествено. Най-често срещаният проблем с кашлицата при децата е до 5-годишна възраст, тъй като едва от около 5 години децата могат да отхрачват самостоятелно.
Междувременно, можете да улесните детето с Проспан сироп, който подпомага отхрачването и успокоява кашлицата.
Антибиотици не трябва да се използват при лечение на остра кашлица, тъй като обикновено тя е причинена от вирусна инфекция.
Астмата не е кашлица, а състояние, което води до повтарящи се епизоди на затруднено дишане. Тези епизоди могат да бъдат придружени от кашлица.